Temos Žymėti visasAtžymėti visus

Naujienos Spausdinti RSS

Viceministras A. Pranckevičius: Santykiuose su Kinija ES turi kalbėti vienu balsu

Sukurta 2021.09.15 / Atnaujinta 2021.09.15 15:41
  Viceministras A. Pranckevičius: Santykiuose su Kinija ES turi kalbėti vienu balsu

  Rugsėjo 15 dieną užsienio reikalų viceministras Arnoldas Pranckevičius dalyvavo Šiaurės ir Baltijos šalių aštuoneto (NB8) užsienio reikalų ministrų susitikime Helsinkyje, Suomijoje. Susitikime ministrai aptarė mūsų regionui svarbius tarptautinės darbotvarkės klausimus, įskaitant sudėtingą situaciją Afganistane, daugiašalių organizacijų (Europos saugumo ir bendradarbiavimo organizacijos (ESBO), Jungtinių Tautų (JT), Žmogaus teisių tarybos (ŽTT)) vaidmenį, stiprinant tarptautinį saugumą, klimato kaitos keliamus iššūkius saugumui, kovos su COVID-19 (koronaviruso) pandemija priemones, kitus aktualius klausimus. 

  Susitikime viceministras A. Pranckevičius pažymėjo vieningos Europos Sąjungos (ES) politikos Kinijos atžvilgiu svarbą, atkreipė dėmesį į neproporcingą Kinijos atsaką, Lietuvai pasitraukus iš 1+17 formato ir nusprendus stiprinti ekonominius ir kultūrinius ryšius su Taivanu, paprašė partnerių solidarumo. „Lietuvos sprendimai nėra nukreipti prieš Kiniją, jais siekiama sustiprinti bendrą ES politiką Kinijos atžvilgiu. Lietuva laikosi pozicijos, kad santykiuose su Kinija ES turi kalbėti vienu balsu, grįsti santykius vertybėmis ir aiškiais principais“, – teigė A. Pranckevičius. Susitikime dalyvavę užsienio reikalų ministrai išreiškė pilną solidarumą su Lietuva, pabrėždami, kad tiek regiono, tiek ES vienybė yra svarbi kalbantis su Kinija.

  Diskusijoje apie Afganistaną viceministras pabrėžė ne tik transatlantinės vienybės svarbą, būtinybę santykius su Talibano vyriausybe grįsti aiškiomis sąlygomis, bet ir potencialų ES vaidmenį regione. „Karinis sąjungininkų pasitraukimas iš Afganistano neturėtų virsti ir politiniu bei diplomatiniu Europos pasitraukimu iš regiono. Ypač svarbu stiprinti ES vaidmenį Centrinės Azijos valstybėse, padedant joms valdyti migracijos iššūkius, užkertant kelią radikalizmo sklaidai“, – sakė A. Pranckevičius.

  Viceministras priminė, kad Baltarusijos režimas ir toliau represijomis slopina pilietinės visuomenės demokratinius balsus bei dėkojo partneriams už solidarumą, Lietuvai kartu su Latvija ir Lenkija patiriančioms Baltarusijos režimo vykdomą hibridinę operaciją. „Kviečiame artėjančioje JT Generalinės Asamblėjos 76-ojoje sesijoje kelti hibridinių atakų ES pasienyje klausimą“,- ragino A. Pranckevičius. JT Saugumo Taryboje turėtų būti išlaikytas dėmesys ir Krymo okupacijai.

  NB8 užsienio reikalų ministrų susitikimo išvakarėse vyko NB8 ir Vyšegrado ketverto (Vengrijos, Lenkijos, Slovakijos ir Čekijos) užsienio reikalų ministrų susitikimas, kurio metu aptarti migracijos ir jos priežasčių sprendimo, regione įgyvendinamų infrastruktūros projektų energetikos ir susisiekimo srityse, perėjimo prie atsinaujinančių energetikos šaltinių perspektyvinių projektų, situacijos Rusijoje ir Baltarusijoje, transatlantinio bendradarbiavimo stiprinimo bei kiti aktualūs klausimai.

  2022 metų sausio 1 dieną Lietuva perims NB8 bendradarbiavimo koordinavimą iš Suomijos.