Informacija vykstantiems į Braziliją

Sukurta 2014.07.29 / Atnaujinta 2021.07.26 16:36

Pagrindiniai faktai

Oficialus pavadinimas Brazilijos Federacinė Respublika, sudaryta iš 27 žemių (valstijų)
Nepriklausomybės paskelbimo data 1822 m. rugsėjo 7 d.
Respublikos paskelbimo data 1889 m. lapkričio 15 d
Sostinė Brazilija
Gyventojų skaičius 201 mln.
Plotas 8 515 767,049 km2
Religija
 • 65% Romos katalikai
 • 23% protestantai
 • 8% neturintys religijos
 • 2% spiritistai
 • 3.2% kitos religijos
Etninė sudėtis
 • 47% baltaodžiai
 • 43% mulatai
 • 8% juodaodžiai
 • 1% azijiečiai
 • 0.5% indėnai
Valdymo forma federacinė demokratinė prezidentinė respublika
Didžiausi miestai: San Paulas, Rio de Žaneiras, Salvadoras, Brazilija, Fortaleza, Belo Horizontė, Kuritiba, Manausas, Resifė, Porto Alegrė, Belenas
Valstybinės šventės:
 • Naujieji metai (sausio 1 d.)
 • Karnavalas (švenčiamas likus 47 dienoms iki Velykų)
 • Tiradentes (balandžio 21 d.)
 • Darbo diena (gegužės 1 d.)
 • Nepriklausomybės diena (rugsėjo 7 d.)
 • Šventosios Mergelės apsireiškimas (Nossa Senhora Aparecida) (spalio 12 d.)
 • Mirusiųjų atminimo diena (lapkričio 2 d.)
 • Respublikos paskelbimo diena (lapkričio 15 d.)
 • Kalėdos (gruodžio 25 d.)
Valstybinė kalba portugalų
Kitos kalbos: anglų, ispanų
Laiko juosta GMT – 03.00
Klimatas: Amazonės regione vyrauja ekvatorinė klimato juosta, kuriai būdingas žemas atmosferos slėgis, aukšta oro temperatūra ir lietus. Brazilijos šiaurės rytuose bei centrinėje Brazilijoje vyrauja tropinis klimatas. Būdingas aukštas atmosferos slėgis, giedras dangus bei mažai lietaus. Rytinės Brazilijos pakrančių klimatas pakankamai įvairus, kadangi susimaišo keletą klimato juostų: sub-ekvatorinė, atogrąžų bei tropinė. Brazilijos pietuose būdinga vasara vyrauja karšti ir sausi orai, o žiemą atslenka vėsūs, drėgni vidutinių platumų orai, tai būdinga subtropinei klimato juostai.
Vidutinės metų temperatūros:
Miestas Vasara Žiema Lietaus sezonas
Min. Maks. Min. Maks.
San Paulas 22.4 30.2 18.4 25.5 spalis-kovas
Rio de Žaneiras 23.2 31.2 17.8 27.5 gruodis-balandis
Salvadoras 22.4 31.6 18.8 26.7 balandis-liepa
Brazilija 17.4 26.9 12.9 27.3 spalis-kovas
Fortaleza 24 30.7 22.4 29.9 vasaris-gegužė
Belo Horizontė 17.7 28 11.7 23.3 spalis-kovas
Kuritiba 15.4 26.7 8.1 20.9 gruodis-kovas
Manausas 23.1 31.3 22.7 32.6 sausis-gegužė
Resifė 22.2 30.2 20.6 27.9 kovas-liepa
Porto Alegrė 18.9 30.2 10.7 20.4 birželis-rugsėjis
Belenas 22 31.9 21.1 32.1 sausis-gegužė
Pinigai: Brazilijos piniginis vienetas – Brazilijos realas. Popieriniai banknotai: 2, 5, 10, 20, 50 ir 100 realų kupiūrų, o monetos - 5, 10, 25, 50 centų nominalo ir 1 realo nominalo. Beveik visuose restoranuose, kavinėse, viešbučiuose, parduotuvėse galima atsiskaityti debetinėmis arba kreditinėmis kortelėmis. Prieš išvykstant patartina pranešti savo bankui apie apsilankymą Brazilijoje, kadangi dėl saugumo šalis laikoma rizikos zonoje, tad po pirmo atsiskaitymo bako kortele, bankas gali be jūsų žinios ją užblokuoti. Valiutos keitimo vietos yra randamos gan sudėtingai, ir paprasti bankai šių procedūrų neatlieka. Valiutos keityklos dažniausiai yra prekybos centruose arba oro uoste.
Transportas:
 • San Paulo bei Rio de Žaneiro miestuose – metro, traukiniai, autobusai, taksi.
 • Tarpmiestinis susisiekimas – traukiniai, autobusai, lėktuvai. Provincijose – autobusai, taksi.

Ieškodami informacijos apie viešąjį transportą, galite naudotis lietuvių sukurta nemokama viešojo transporto išmaniąja programėle TRAFI, oficialiais miestų viešojo transporto puslapiais arba Google žemėlapiais. Čia rasite metro, autobusų bei funikulierių tvarkaraščius. Taksi paslaugos didžiuosiuose miestuose yra gerai išvystytos

Trumpiausią susisiekimo tarp Lietuvos ir Brazilijos maršrutą siūlo „Lufthansa“ (Vilnius - Frankfurtas – San Paulas). Galima skristi ir „British Airways“ per Londoną, „KLM“ per Amsterdamą, „Iberia“ per Madridą, „Turkish Airlines“ per Istambulą.

Kelių eismas: Eismas Brazilijoje vyksta dešine kelio puse. Nemažai greitkelių - mokami, priklausantys privačioms bendrovėms. San Paulo miestas pasižymi ypač aktyviu automobilių judėjimu. Piko valandomis mieste susidaro milžiniškos spūstys. Pėstiesiems gatvėse rekomenduojama būti ypač atidiems. Pėsčiųjų perėjos paprastai yra tik gatvės žymėjimas, bet ne informacija vairuotojams.

San Paulas

Gyventojų skaičius: San Paulas yra skirstomas į penkias miesto zonas: centrą, šiaurinę, rytinę, pietinę bei vakarinę, kuriuose gyvena apie 12 milijonų gyventojų. Su priemiesčiais Santo André, Guarulhos (šiame priemiestyje yra tarptautinis oro uostas), São Bernardo do Campo, São Caetano do Sul, Diadema San Paule gyvena apie 20 milijonų gyventojų.
Užterštumas: Vidutinis. Smogo beveik nėra. Negalima gerti vandens iš krano, patartina gerti filtruotą mineralinį vandenį.
Saugumas:

San Paule aktuali saugumo problema. Pasitaiko ne tik smulkių vagysčių, bet ir ginkluotų apiplėšimų. Norint važiuoti su taksi, patartina sėsti tik į tuos, kurie ant automobilio turi įmonės vardą, bei taksi turi turėti raudonus numerius. Žymesnės taksi įmonės: Use Taxi, Radio Taxi, Guarucoop (taksi iš oro uosto-į miestą), Vermelho e Branco, CooperTax, Fuji Taxi, Paulista Rádio Taxi. Paskaičiuoti taksi kainas galima puslapyje www.taxisaopaulo.com.br.

Patariama vengti priemiesčių rajonų, nuošalių gatvių, (ypač tamsiu paros metu), nesileisti į pokalbius gatvėse, baruose, nepriimti pasiūlymų iš nepažįstamų žmonių; vengti piketų ir įžymesnių futbolo klubų „São Paulo“ , „Corinthians“,  „Palmeiras“ rungtynių; nepatartina demonstruoti itin brangius papuošalus, skaitmeninę techniką ir pan. Taip pat patartina vaikščioti su mažesniu rankinuku, nesinešioti svarbių dokumentų (paso), patartina turėti dokumento kopiją.

Miesto transportas: Miestas turi metro bei traukinių tinklą, tačiau dažnai pasireiškia vėlavimai, piko metu viešasis transportas būna perpildytas. Darbo dienomis viešasis transportas dirba nuo 04:40 ryto iki vidurnakčio. Savaitgaliais darbo laikas priklauso nuo kiekvienos linijos. Yra bilietų, kurie leidžia važiuoti skirtingomis transporto “linijomis”, tarkim autobusu ir traukiniu, ar autobusu ir metro. Tokį bilietą galima įsigyti traukinių arba metro bilietų kasose. Daugiau informacijos apie transportą rasite čia.

Naujienlaiškio prenumerata