Kaip mus rasti?

LIETUVOS RESPUBLIKOS GENERALINIS KONSULATAS SAN PAULE(BRAZILIJOS FEDERACINĖ RESPUBLIKA)

Adresas: Avenida Irai 438, cj. 34, Indianópolis, CEP 04082-001 Sao Paulo - SP, Brasil

plačiau »

Tel. +55 (11) 2614 8665
El. paštas

Informacija vykstantiems į Braziliją

Sukurta 2014.07.29 / Atnaujinta 2016.07.04 08:05

Pagrindiniai faktai

Oficialus pavadinimas Brazilijos Federacinė Respublika, sudaryta iš 27 žemių (valstijų)
Nepriklausomybės paskelbimo data 1822 m. rugsėjo 7 d.
Respublikos paskelbimo data 1889 m. lapkričio 15 d
Sostinė Brazilija
Gyventojų skaičius 201 mln.
Plotas 8 515 767,049 km2
Religija
 • 65% Romos katalikai
 • 23% protestantai
 • 8% neturintys religijos
 • 2% spiritistai
 • 3.2% kitos religijos
Etninė sudėtis
 • 47% baltaodžiai
 • 43% mulatai
 • 8% juodaodžiai
 • 1% azijiečiai
 • 0.5% indėnai
Valdymo forma federacinė demokratinė prezidentinė respublika
Didžiausi miestai: San Paulas, Rio de Žaneiras, Salvadoras, Brasilija, Fortaleza, Belo Horizontė, Kuritiba, Manausas, Resifė, Porto Alegrė, Belenas
Nacionalinės šventės:
 • Nepriklausomybės paskelbimo minėjimas (rugsėjo 7)
 • Respublikos įkūrimo minėjimas (lapkričio 15)
Kitos valstybinės šventės:
 • Naujieji metai (sausio 1)
 • Karnavalas (švenčiamas likus 47 dienų iki Velykų)
 • Tiradentes (balandžio 21)
 • Darbo diena (gegužės 1)
 • Šventosios Mergelės apsireiškimas (Nossa Senhora Aparecida) (spalio 12)
 • Visų mirusiųjų diena (lapkričio 2)
 • Kalėdos (gruodžio 25)
Valstybinė kalba portugalų
Kitos kalbos: anglų, ispanų
Laiko juosta GMT – 03.00, (6 val. skirtumas su Lietuva, kai Lietuvoje yra vasaros laikas, ir 4 val. skirtumas žiemos laiku)
Klimatas: Amazonės regione vyrauja ekvatorinė klimato juosta, kuriai būdingas žemas atmosferos slėgis, aukšta oro temperatūra ir lietus. Brazilijos šiaurės rytuose bei centrinėje Brazilijoje vyrauja tropinis klimatas. Būdingas aukštas atmosferos slėgis, giedras dangus bei mažai lietaus. Rytinės Brazilijos pakrančių klimatas pakankamai įvairus, kadangi susimaišo keletą klimato juostų: sub-ekvatorinė, atogrąžų bei tropinė. Brazilijos pietuose būdinga vasara vyrauja karšti ir sausi orai, o žiemą atslenka vėsūs, drėgni vidutinių platumų orai, tai būdinga subtropinei klimato juostai.
Vidutinės metų temperatūros:
Miestas Vasara Žiema Lietaus sezonas
Min. Maks. Min. Maks.
San Paulas 22.4 30.2 18.4 25.5 spalis-kovas
Rio de Žaneiras 23.2 31.2 17.8 27.5 gruodis-balandis
Salvadoras 22.4 31.6 18.8 26.7 balandis-liepa
Brazilija 17.4 26.9 12.9 27.3 spalis-kovas
Fortaleza 24 30.7 22.4 29.9 vasaris-gegužė
Belo Horizontė 17.7 28 11.7 23.3 spalis-kovas
Kuritiba 15.4 26.7 8.1 20.9 gruodis-kovas
Manausas 23.1 31.3 22.7 32.6 sausis-gegužė
Resifė 22.2 30.2 20.6 27.9 kovas-liepa
Porto Alegrė 18.9 30.2 10.7 20.4 birželis-rugsėjis
Belenas 22 31.9 21.1 32.1 sausis-gegužė
Pinigai: Brazilijos piniginis vienetas – Brazilijos realas. Popieriniai banknotai: 2, 5, 10, 20, 50 ir 100 realų kupiūrų, o monetos - 5, 10, 25, 50 centų nominalo ir 1 realo nominalo. Beveik visuose restoranuose, kavinėse, viešbučiuose, parduotuvėse galima atsiskaityti debetinėmis arba kreditinėmis kortelėmis. Prieš išvykstant patartina pranešti savo bankui apie apsilankymą Brazilijoje, kadangi dėl saugumo šalis laikoma rizikos zonoje, tad po pirmo atsiskaitymo bako kortele, bankas gali be jūsų žinios ją užblokuoti. Valiutos keitimo vietos yra randamos gan sudėtingai, ir paprasti bankai šių procedūrų neatlieka. Valiutos keityklos dažniausiai yra prekybos centruose arba oro uoste.
Transportas:
 • San Paulo bei Rio de Žaneiro miestuose – metro, traukiniai, autobusai, taksi.
 • Tarpmiestinis susisiekimas – traukiniai, autobusai, lėktuvai. Provincijose – autobusai, taksi.

Trumpiausią susisiekimo tarp Lietuvos ir Brazilijos maršrutą siūlo „Lufthansa“ (Vilnius - Frankfurtas – San Paulas). Galima skristi ir “British Airways” per Londoną arba KLM per Amsterdamą, taip pat su “Alitalia” per Milaną arba su “Iberia” per Madridą.

Kelių eismas: Kelių eismas yra dešinėje pusėje. Nemažai greitkelių, yra mokami, priklausantys privačioms bendrovėms ir geros yra kokybės. Kitų kelių kokybė – įvairi. San Paulo mieste judėjimas yra labai didelis, piko valandomis mieste susidaro milžiniškos spūstys. Taip pat labai atidiems reikia būti ir pėstiesiems, nes pėsčiųjų perėjos paprastai yra tik gatvės žymėjimas, bet ne informacija vairuotojams.
Brazilijos virtuvė:
 • Šiaurės rytai: Camarão ensopado com chuchu (krevečių troškinys), cuscuz (kukurūzų apkepas), doce de leite (saldintas pienas), goiaba (gojabos sūris), pastel (skrudinta užkandėlė, panašus į “čeburėką”).
 • Šiaurės rytai: Acarajé (aštrus krevečių užkandis), moqueca (žuvies gėrybių troškinys), quidim (pyragas padarytas tik iš kiaušinių trynių, kokoso ir cukraus) galinha de cabidela (veštienos troškinys), vatapá (duonos, kokso, r krevečių ir riešutų troškinys).
 • Šiaurė: Maniçoba (maniokais pagardinta mėsa arba žuvis), pato no tucupi (antis pipiruose ir manioko padažas), tacacá (aštrus krevečių troškinys), torta de capuaçu (kakvasų tortas).
 • Vakarai: Arroz com pequi (peki ryžiai), caldo de piranha (piranijos troškinys), pamonha salgada (kukurūzų užkandis).
 • Pietūs: Arroz careteiro (ryžiai su malta jautiena, dešrelėmis, ir prieskoniais), barreado (kasavos miltai su ryšiais ir mėsa), caldo de camarão (krevečių troškinys), churrasco (ant grilio kepama įvairiausios mėsos).

Bendri duomenys apie San Paulą

Gyventojų skaičius: San Paulas yra skirstomas į penkias miesto zonas: centrą, šiaurinę, rytinę, pietinę bei vakarinę. Tai sudaro maždaug 12 milijonų gyventojų. Su priemiesčiais, kurie yra aplink miestą: Santo André, Guarulhos (šiame priemiestyje yra tarptautinis oro uostas), São Bernardo do Campo, São Caetano do Sul, Diadema. Viso susidaro apie 20 milijonų gyventojų.
Užterštumas: Vidutinis. Smogo beveik nėra. Vandens negalima gerti iš krano, patartina gerti filtruotą mineralinį vandenį.
Saugumas:

San Paule aktuali saugumo problema. Pasitaiko ne tik smulkių vagysčių, bet ir ginkluotų apiplėšimų. Norint važiuoti su taksi, patartina sėsti tik į tuos, kurie ant automobilio turi įmonės vardą, bei taksi turi turėti raudonus numerius. Žymesnės taksi įmonės: Use Taxi, Radio Taxi, Guarucoop (taksi iš oro uosto-į miestą), Vermelho e Branco, CooperTax, Fuji Taxi, Paulista Rádio Taxi. Paskaičiuoti taksi kainas galima puslapyje www.taxisaopaulo.com.br.

Patariama vengti priemiesčių rajonų, nuošalių gatvių, (ypač tamsiu paros metu), nesileisti į pokalbius gatvėse, baruose, nepriimti pasiūlymų iš nepažįstamų žmonių; vengti piketų ir įžymesnių futbolo klubų „São Paulo“ , „Corinthians“,  „Palmeiras“ rungtynių; nepatartina demonstruoti itin brangius papuošalus, skaitmeninę techniką ir pan. Taip pat patartina vaikščioti su mažesniu rankinuku, nesinešioti svarbių dokumentų (paso), geriausiai pasidaryti kopiją.

Miesto transportas: Miesto turi metro bei traukinių tinklą, tačiau dažnai pasireiškia vėlavimai ir piko metu viešasis transportas būna labai perpildytas, tad nerekomenduojama juo važinėti. Darbo dienomis viešasis transportas pradeda dirbti nuo 04:40 ryto, iki vidurnakčio. Savaitgalis darbo laikas priklauso nuo kiekvienos linijos. Kelionės kaina yra R$ 3,8 - vienam maršrutui. Yra keletą bilietų kurie leidžia važiuoti skirtingomis transporto “linijomis”, tarkim autobusu ir traukiniu, ar autobusu ir metro. Tokį bilietą galima įsigyti traukinių arba metro bilietų kasose. Daugiau informacijos apie transportą rasite čia.
Automobilių parkavimas: Rasti nemokamą vietą pasistatyti automobilį yra labai sunku, Statyti galima pažymėtose vietose, kur yra mėlynoji zona (Zona Azul), kaina visame mieste yra R$ 5 -  valandai (tačiau šio bilieto pirkimo kaina gali skirtis priklausant kur pirksite), tad jeigu reikia kelioms valandomis, būtina palikti kelis parkavimo bilietus. Atkreipiame dėmesį į plačiai paplitusį reiškinį – neoficialų automobilių „saugojimą“ gatvėse, už kurį tikimasi nors ir nedidelio atlygio, tačiau rekomenduojame išvengti tokių automobilių parkavimų. Prekybos centrai, pagrindinės turistinės vietos, miesto centre yra mokami parkavimo garažai arba aikštelės. Įspėjame, kad stovėjimo aikštelės San Paulo mieste yra labai brangios.
Rekreacija ir kultūrinis gyvenimas: San Paulas turi gan intensyvų kultūrinį gyvenimą. Yra daugybė muziejų, meno galerijų, teatro ir kino salių, vyksta kasmetinės knygų mugės, kino festivaliai. Operos, baleto ir klasikinės muzikos mėgėjams puikios galimybės pramogauti. Kainos priimtinos, išskyrus tarptautinio masto renginius (tarptautinių atlikėjų pasirodymai). Artimiausias pajūris – už 100 km nuo San Paulo miesto- Santos, Guarujá, Praia Grande. Pats miestas yra labai įvairus. Centras yra šiek tiek apleistas, tačiau jame yra įžymiausios vietos: Sé Katedra (joje yra daug benamių, tad reikėtų pasisaugoti), miesto teatras (teatro municipal), japonų rajonas (Liberdade), nacionalinis muziejus (Museo da Ipiranga), pagrindinis Paulistos prospektas (avenida Paulista) kuriame yra modernaus meno muziejus MASP, traukinių stotis Luz šalia yra Pinacoteca (modernaus meno galerija) bei portugalų kalbos muziejus. Miesto centrinis Ibirapuera parkas siūlo daug veiklos. Jame yra muziejai, taip pat rasite dviračių nuomos punktų, užkąsti bei atsigerti netrūksta pasiūlos. Prie pagrindinio miesto stadiono- Pacaembu, yra ir įžymusis futbolo muziejus. Miestas taip pat pasižymi gan įvairiu naktiniu gyvenimu, dauguma gerų restoranų yra Jardins rajone, barai bei klubai Rua Augusta, Itaim Bibi, Vila Olimpia, Vila Madalena. Maitinimo įstaigų prestižinis "rodiklis žurnalas" Veja: Comer e Beber" išleidžiamas kasmet. Keletą įžymesnių barų: Skye (Unique viešbutyje)- baras yra paskutiniame viešbučio aukšte, kur atsiveria nuostabus vaizdas į miestą. Muzika lounge/elektroninė/house. Tai yra jaunimo mėgstama vieta susirinkti. Baras Verissimo- yra brazilų įžymaus komedianto baras, su tipiška braziliško baro aplinka, labai mėgstamas tarptautinės publikos. Deja, rezervacijų staliukui jie nepriima. Kita gera vieta vakaroti ir užkąsti: Paris 6, gera virtuvė, skanūs gėrimai, tačiau pakankamai brangu. Vila Madalena rajonas siūlo daug barų bei klubų, nuostabi vieta pasilinksminti. Vienas iš įžymesnių barų: Favela, kur dažnai groja muzika gyvai ir būna sambos vakarai. Taip pat mėgstama tarptautinės publikos. Bourboun Street siūlo plačią džiazo programą.
Žinomiausi San Paulo restoranai: DOM, staliuką reikia rezervuoti prieš mėnesį laiko. Šis restoranas buvo daug metų pripažintas geriausiu restoranu. KAA, staliuką reikia rezervuoti prieš savaitę laiko. Coco Bambu, paprastesnis restoranas kuris siūlo tipiškus braziliškus patiekalus. Itališkos virtuvės restoranai: Fámiliaia Mancini, kuriems priklauso maža gatvelė Jardins rajone, kur yra keli jų šeimos restoranai. Nonno Ruggero, Fasano tinklo), elegantiškas restoranas, kuriame patariama užsisakyti staliuką prieš savaitę.

Atmintinė vykstantiems į Rio de Žaneiro vasaros žaidynes 2016

Pasas: Lietuvos Respublikos piliečiams, atvykstantiems į Braziliją turistiniais tikslais laikotarpiui iki 90 dienų, vizos nereikia. Prieš keliaujant svarbu įsitikinti, kad pasas galiotų ne mažiau kaip 6 mėnesius.
Draudimas: Prieš keliaujant privaloma pasirūpinti kelionės, sveikatos ir gyvybės draudimu.
Skiepai: Rekomenduojamų vakcinų sąrašą rasite Užkrečiamų ligų ir AIDS centro interneto svetainėje.
Sveikata: Prieš išvykstant patariama sveikatos klausimus aptarti su savo šeimos gydytoju. Siūlytina iš anksto pasirūpinti kelionės metu reikalingais vaistais, nes Brazilijoje reikalavimai medikamentams, jų sudėčiai nesutampa su Europos Sąjungos standartais. Daugiau apie patarimus sveikatai rasite čia.
Zika: Dėl galimai zikos viruso sukeliamų komplikacijų pavojaus Pasaulio sveikatos organizacija rekomenduoja besilaukiančioms moterims susilaikyti nuo kelionių į zikos paplitimo valstybes, tarp kurių ir Brazilija. Daugiau informacijos rasite čia.
Atsiskaitymas: Brazilijoje plačiai paplitęs atsiskaitymas banko kortelėmis, todėl praktiniais ir saugumo sumetimais (vengiant nešiotis grynuosius pinigus) patartina atsiskaitinėti šiuo būdu, prieš tai įspėjus savo banką apie būsimus atsiskaitymus Lotynų Amerikoje. Grynuosius pinigus Rio de Žaneire rekomenduojama keistis valiutos keityklose (port. câmbio). Atkreiptinas dėmesys į palyginti didelius Brazilijos bankų paslaugų įkainius.
Kalba: Pasiruoškite svarbiausias pokalbio frazes portugalų kalba, nes anglų kalba nėra plačiai paplitusi užsienio kalba Brazilijoje.
Viešasis transportas: Naudokitės lietuvių sukurta ir Rio de Žaneiro Olimpinių žaidynių pripažinta oficialia viešojo transporto nemokama išmaniąja programėle TRAFI. Čia rasite metro, autobusų bei funikulierių tvarkaraščius ir visas naujienas susijusias su miesto infrastruktūra. Kadangi taksi paslaugos Rio de Žaneire yra gerai išvystytos, susisiekimas taksi yra puiki alternatyva viešajam transportui.
Lankytini objektai: Informaciją apie lankytinas vietas, turistinius objektus, renginius bei parodas Rio de Žaneiro mieste rasite oficialioje miesto interneto svetainėje.
Kas, kur, kada žaidynių metu: Informaciją apie žaidynes, olimpinio miestelio objektus, varžybų tvarkaraščius bei kitas olimpines naujienas rasite čia.
Saugumo rekomendacijos: Būnant viešose vietose labai svarbu išlaikyti budrumą. Rekomenduojama nesinešioti didesnių sumų grynųjų pinigų bei vertingų daiktų. Vengti lūšnynų rajonų bei priemiesčių. Kadangi privaloma su savimi visuomet turėti asmens dokumentą, siūlytume saugumo sumetimais dokumentus laikyti viešbučio seife, o nešiotis jų kopijas. Užpuolimo metu svarbiausia nesipriešinti, vengti tiesioginio akių kontakto, nieko nesakyti.
Nutikus nelaimei: Nelaimės  atveju ir/ar praradus asmens dokumentą nedelsdami susisiekite su Lietuvos Respublikos generaliniu konsulatu San Paule tel. +5511994030725 arba +551126148665, e. paštas [email protected].
Adresas Rio de Žaneire (rugpjūčio 3 – rugpjūčio 24 d.) - R. Raimundo Corrêa, 27 ap. 101 – Copacabana.
Lietuvos Respublikos generalinio konsulato adresas San Paule - Av. Iraí 438, cj. 34, 3-as aukštas.
Svarbūs kontaktai:
 • Policija – 190
 • Greitoji medicinos pagalba – 192
 • Ugniagesių tarnyba – 193
   
 • Policijos pagalba turistams (DEAT)
  Tel. (21) 2332-2924
  Adresas - Av. Afranio de Melo Franco, 159
 • Antonio Carlos Jobim tarptautinis oro uostas (RIO Galeão)
  Tel. (21) 3398-5050
  Adresas - Av. Vinte de Janeiro, s/nº - Ilha do Governador
 • Santos Dumont oro uostas
  Tel. (21) 3814-7070
  Adresas - Praça Senador Salgado Filho, s/nº - Centro

 

Naujienlaiškio prenumerata